Strona Biuletyn Infomacji Publicznej GOPS Tarczyn: www.gopstarczyn.samorzad.pl
 Zasady przyznawania
Zasady przyznawania
 

Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się na okres świadczeniowy, tj. od 1 października do 30 września kolejnego roku kalendarzowego, a w przypadku złożenia wniosku w trakcie tego okresu – od miesiąca wpływu prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów.

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje:

1. osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia,
2. osobie uprawnionej jeżeli uczy się w szkole lub w szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia,
3. osobie uprawnionej jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności bez względu na wiek.

Pod pojęciem osoby uprawnionej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy rozumieć osobę uprawnioną do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w kwocie ustalonych alimentów, jednak nie wyższej niż 500 zł.

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona:

1. przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej
2. zawarła związek małżeński,

Kryterium dochodowe

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 800 zł.
Prawo do świadczeń ustala się na podstawie dochodów osiągniętych w roku poprzedzającym okres świadczeniowy.
Na przykład: w okresie świadczeniowym 2019/2020 rokiem bazowym jest rok 2018, przy jednoczesnym uwzględnieniu zmian dochodowych rodziny następujących po tym roku tj. w 2019 r. i 2020 r. , tzw. dochód utracony i uzyskany.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego wypłacane są w okresach miesięcznych.

Utrata dochodu może być spowodowana:

1. uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego
2. utratą zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych
3. utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
4. utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31.01.2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz. U. 2019 r. poz. 303),
5. wykreśleniem z rejestru pozarolniczej działalności gospodarczej lub zawieszeniem jej wykonywania w rozumieniu art. 16b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2019 r. poz. 299 ze zm.) lub art. 36aa ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.), który brzmi: Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem, która prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy, może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, na okres do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
6. utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń
7. utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
8. utratą świadczenia rodzicielskiego,
9. utratą zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników
10. utratą stypendium doktoranckiego określonego w art. 209 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r, - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.)

Uzyskanie dochodu- oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane:

1. zakończeniem urlopu wychowawczego
2. uzyskaniem zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych
3. uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
4. uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31.01.2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym
5. rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowieniem jej wykonywania po okresie zawieszenia w rozumieniu art. 16b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników lub art. 36aa ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
6. uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
7. uzyskaniem świadczenia rodzicielskiego,
8. uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
9. uzyskaniem stypendium doktoranckiego określonego w art. 209 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r, - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się do dochodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli członek rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tych tytułów i w okresie 3 miesięcy licząc od dnia utraty dochodu uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą.


Osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy są zobowiązani do niezwłocznego informowania tutejszego organu o wszelkich zmianach w sytuacji rodzinnej lub dochodowej. Zmianami takimi mogą być np. utrata lub uzyskanie dochodu, przerwanie przez dziecko pełnoletnie nauki w szkole lub szkole wyższej, umieszczenie osoby uprawnionej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie ( tj. domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, a także w szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatne pełne utrzymanie) albo w pieczy zastępczej, śmierć członka rodziny, przerwanie urlopu wychowawczego, wyjazd za granicę, zmiana stanu cywilnego, uchylenie obowiązku alimentacyjnego lub zmiany wysokości zasądzonych alimentów oraz otrzymania alimentów w okresie pobierania świadczeń z funduszu alimentacyjnego itp.

 

Opublikowane przez: Urszula Książek | Data wprowadzenia: 2020-04-17 09:46:11.
Data wprowadzenia: 2020-04-17 09:46:11
Opublikowane przez: Urszula Książek
 
Dodatkowe Informacje:
Adres:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Tarczyn
Rynek 8a
05-555 Tarczyn
Kierownik Jednostki
mgr Magdalena Burzyńska
Kontakt:
Tel: 22 715-79-35
Fax: 22 715-79-36
e-mail: gops_tarczyn@op.pl